A Hit
Az ember ezen a 3. dimenziós tudatszinten az információt kétféle módon tudja megszerezni.
Az egyik, a leggyakrabbann használt információszerzés az érzékszervek által - látás, hallás, szaglás, tapintás - történik. Ezeket hívják tapasztalati úton történő megismerésnek.
A másik fajtája, amire kevesebbet gondolunk, olyan dolgokról szól, amit az érzékeinkkel nem tudunk észrevenni. Amit csak általában az érzékszervekkel történő tapasztaláson túl - amikor valamit megérzünk, ráérzünk, amit csak a hatodik érzékkel - történő megérzésnek is nevezünk. Például az összes művészeti alkotás lényegét képező szépséget is, azaz az alkotás lényegét, csak ezzel a bizonyos hatodik érzékkel tudjuk felfogni.
Ha valamit érzékszerveinkkel meg tudunk tapasztanlni : látjuk, halljuk, stb, akkor ennek a tapasztalásnak a bizonyítéka maga a látott hallott, stb dolog. Tehát, amit látok - hallok arra van szerintünk konkrét bizonyíték, mert láttam - hallottam.
A másik fajta érzékelésre, ha olyasmit probálok megtapasztalni , amit érzékszervi úton nem lehetséges - pl. valakinek a belső értéke, szeretete - nincs meg a kézzelfogható bizonyíték: hogy láttam, hallottam - amit bizonyítékként fogadok el az érzékszervi tapasztalásnál.
Az olyan dolgoknál tehát, amiket nem érzékszervi tapasztalással tudok megtapasztalni, amire nincs kézzelfogható bizonyíték; mégis érezzük, és tudjuk, hogy igaz: ezt a bizonyítékot nevezzük HIT-nek.
A hitnek tehát azt nevezzük, amire nincs és nem is lehet kézzelfogható, tapasztalati bizonyíték; nem látható, nem hallható, mégis biztosak vagyunk benne, hogy igaz. Nagyon sok dolog születésünk pillanatában már belénk van táplálva: pl Isten léte, a szeretet, jóság, stb. Ezen dolgok tudása , igazságának elismerése mind hitkérdés, hiszen érzékszerveinkkel nem tudjuk megtapasztalni.
Ez tehát a HIT lényege.